
Masszázs
Masszázs
Mozgásszervi rendellenességek kezelése, gerincferdülés (gyermekeknek is!), gerincsérv kezelése, egyéb degeneratív elváltozások kezelése.

KISMAMA MASSZÁZS
Ez a speciális masszázs a kismamák váll-, talp-, illetve lábfej fájdalmait enyhíti.( ha csak egy területet érint a masszázs (pl: csak talp)

Szépészeti Masszázsok
Arcmasszázsunk célja a bőr fejlesztése és az öregedési folyamatok késleltetése, valamint a szövetek rugalmasságának a megőrzése és a bőr frissítése.

A gyógymasszázs fajtái és hatásuk
A masszázs szintén a mechanoterápia körébe sorolható. Frissítő és sportmasszázs egészségeseken is végezhető. A gyógymasszázst azonban gyógymasszőr vagy gyógytornász végzi. A gyógymasszázst leginkább kiegészítő kezelésnek rendelik.
Kitűnően alkalmazható pl.: gyógytorna előtt az izomzat kilazítására vagy éppen tonizálására (az izomtónus visszanyerésére). A gyógymasszőr vagy gyógytornász vizsgálat során tájékozódik a bőr, a bőr alatti kötőszövet állapotáról és ennek megfelelően végzi a kezelést. A masszázs mechanikai inger a bőrnek, bőr alatti kötőszövetnek, izomzatnak.
Helyileg és reflexes távolhatás révén is javítja a vérkeringést, csillapítja a fájdalmat. A simítás, a gyúrás bizonyos fogásai, a vibráció és a végtag kirázása izomlazító, a gyúrás más formái: a dörzsölés és az ütögetés inkább izomtonizáló hatásúak.
A gyógymasszázs formái:
Svéd masszázs:
A svéd masszázs egyes fogásai: simítás - dörzsölés - gyúrás - ütögetés - vágás - vibráció - kirázás.
Reflexzóna masszázs:
Elsősorban reflexes hatásokat ér el; segítségével a belső szervek működése, így a szív, epehólyag, és a belek működése is befolyásolható. Ennek alcsoportjai: a szegment masszázs, a kötőszöveti masszázs és a perioszteális (csonthártya) masszázs.

Szegment masszázst
A gerinc bizonyos szakaszainak két oldalán végzik. A mozgásszervek, de a belső szervek is szegmentális beidegzésűek, vagyis a gerincvelő bizonyos szakaszából kapják beidegzésüket. A gerincvelőből, illetve gerincből kilépő idegek a megfelelő gerincszakasz melletti terület masszázsával befolyásolhatók. Jól használható enyhe-közepes fokú keringészavar, érszűkület, koszorúér-betegség, de epe- és bélbetegségek, valamint isiász kezelésére is.

Kötőszöveti masszázs
A kötőszövet reflexzónáinak befolyásolására alkalmas. Különleges technikát igényel, ezért elsősorban gyógytornász végzi. Megfigyelték, hogy a belső szervek vagy ízületek betegségei, fájdalmai bizonyos bőrterületeken, illetve a bőr alatti kötőszöveten reflexesen kialakuló, tapintható elváltozást, behúzódást, duzzanatot, feszülést okoznak. E területek speciális masszázsa a megfelelő ízületeket, belső szervi betegségeket, valamint a vegetatív idegrendszert jótékonyan befolyásolják. Elsősorban a hát, a derék valamint a far területén találhatók az egyes szerveket reprezentáló bőr- és kötőszöveti zónák.

Perioszteális (csonthártya) masszázs
A kötőszöveti masszázs speciális formája. Főleg a keresztcsonttájon alkalmazzák a bélműködés serkentésére, illetve a női nemi szervek működésének befolyásolására.

Nyirokmasszázs:
A nyiroködéma (lymphoedema) kezelésére szolgáló speciális masszázs, melyet kézzel és géppel végez a gyógytornász. Komplex kezelés része, mert a nyiroködéma csökkentésére speciális torna, és a duzzadt végtag speciális pólyázása is feltétlenül szükséges. Nyiroködéma a felső végtagon leggyakrabban emlőműtétet követően, az alsó végtagon visszatérő orbánc következtében alakul ki.

A masszázs ellenjavallatai
Helyi bőrelváltozás, bőrsérülés, bőrbetegség, visszeresség, akut lázas betegségek, fertőzések, terhesség, menstruáció, súlyosabb keringési zavar, szívelégtelenség, rosszindulatú daganatok, vérzékenység. Véralvadásgátló kezelés esetén is óvatosságra van szükség.
Nyirok masszázs
A nyirokmasszázs olyan speciális masszázsfajta, amely javítja a nyirokelfolyást; rendszeres alkalmazása megszünteti a szöveti nyirokpangást, aktiválja az immunrendszert, serkenti a salakanyagok elszállítását, így hozzájárul a sejtek és a szövetek regenerálódásához. Csökkenti a gyulladáskészséget, elősegíti meglevő gyulladások, sebek gyógyulását. Az erős immunrendszer bázisát, a jó nyirokáramlás és a nyirokcsomók helyes működése képezi. A nyirokcsomó a szervezet első védelmi vonala, / védőbástyája, így fontos hogy megfelelően tudja feladatát ellátni.
A nyirokmasszázs ma már tudományosan bebizonyított és elismert eljárás. A nyirokrendszer a szövetekben termelődő nyiroknak a szállítására, részben pedig a fehérvérsejtek termelésére szolgál. A nyirokkeringés feladata a vérpályán belüli és kívüli folyamat közötti egyensúly megtartása. Ha ez felborul a sejt közötti folyadék túlsúlyban lesz, ödéma pangás keletkezik. A nyirokmasszázs alkalmazásakor a kötőszöveti folyadékra hatunk. A vérnél visszaszívás történik, a nyiroknál továbbtolás.
Gyermek masszázs
Mivel a gyermekek sokkal kisebbek, törékenyebbek, kezelésükkor kiemelt figyelemmel kell lenni életkorukra és testi adottságaikra.
Az ember vázizomrendszere és csontozata kb. 21-25 éves korára éri el végleges fejlettségét. A csontok erre az időpontra nyerik el végleges formájukat, fejlettségüket, teherbírásukat. A fiatalabbak csontozata, porcaik, ízületeik, még gyengébbek, fejletlenebbek, törékenyebbek, ezért masszírozásnál ügyelni kell arra, hogy sokkal finomabb mozdulatokkal, sokkal kisebb erővel szabad rajtuk dolgozni.
Ebből az érzékenységből fakadóan nagy hangsúlyt kell fektetni a megfelelő szakember kiválasztására. Nagyon fontos, hogy kizárólag olyan szakembert válasszunk, aki rendelkezik a megfelelő végzettséggel, képzettséggel, és megfelelő gyakorlata is van hozzá, mivel egy rossz kezeléssel, de akár egyetlen rossz mozdulattal is komoly sérülést, csonttörést,de akár maradandó károsodást lehet okozni.
A felnőttekhez hasonlóan, a gyermekeknél is vannak olyan állapotok, amikor kifejezetten tilos a masszázs alkalmazása: Ilyen állapotok a lázzal járó állapotok, különböző bacilusos és vírusfertőzéses megbetegedések,fertőzések, a bőr betegségei, valamint nyílt sebek esetén. Szintén nem masszírozhatók a rosszindulatú daganatos betegek, az akut gyulladásban szenvedők, a vérzékenységben szenvedő (hemofíliás) betegek.
A továbbiakban egyes tipikus masszázsfajtákat és a hozzájuk kapcsolódó korosztályokat tekintjük át - a Wellness masszázs, frissítő masszázs.
Ezeknek a masszázstípusoknak az alkalmazása kamaszkortól felfelé igazából nem ütközik akadályokba, de ügyelni az arányosan csökkentett idő és erő alkalmazására.
A kamasz kor alatt sem lehetetlen az alkalmazása, de tisztában kell lenni azzal, hogy a kisebb gyerekeket lényegesen rövidebb ideig lehet, és szabad masszírozni, mint a nagyobbakat. Náluk, a kb. 3-12 év közötti korosztálynál a frissítő masszázsok idejét kb. 15-20 percre válasszuk maximumnak, mert ez az az időtartam, amit még egy helyben végig bírnak ülni vagy feküdni.
Gyógymasszázsról akkor beszélünk, ha a masszázs célja kifejezetten az izomszövetek regenerálása, vagy a vázizomrendszer rendellenességeinek helyreállítása, vagy sérülés, baleset utáni rehabilitáció. Gyógymasszázs kizárólag orvosi utasításra és az szerint végezhető.
Ha a gyermeknél a növekedése, fejlődése során bármilyen rendellenességet észlelünk, illetve a sportból származó túlterhelésből származó sérülés keletkezik, vegyük fel a kapcsolatot a gyerekorvossal, és rajta keresztül a szakorvosi ellátórendszer tagjaival. Az orvosok, a gyógytornász, és a gyógymasszőr közösen egyeztetve készítik el a rehabilitációs programot, hogy a betegen a lehető legjobb eredményt érjék el. Kórházi ápolás esetén a pácienst kezelő orvossal kell konzultálni a lehetőségekről.
Babamasszázs
A masszázsból a legfiatalabb 0-3 év közti korosztálynak sem kell kimaradnia, sőt kifejezetten jó hatással van rájuk, mind a testi, mind az idegi, mind a lelki fejlődésükre. A babáknál mind a testet, mind a végtagokat szoktuk masszírozni nagyon finom mozdulatokkal. Ez fejleszti tapintási érzékelésüket, reflexeiket, fejleszti izomzatukat, növeli az izomtónusukat, de az idegrendszerükre is jó hatással van. Fejleszti azt, figyelmesebbé, aktívabbakká teszi őket, és lelkileg is nyugodtabbak, stabilabbak lesznek.
Koraszülöttek esetében is kifejezetten pozitív eredményeket lehet elérni masszírozással, mind fizikai, mind lelki vonatkozásban.
A masszázs további érdekes alkalmazására mutat példát a célirányosan ,a bélrendszer traktusai fölött végzett körkörös masszázs, amely a babáknál sokszor jelentkező tipikus tünetet: a székrekedést, a pangó széklet problémáját orvosolja, ezzel akár gyógyszerek nélkül is helyreállítható a megfelelő bélműködés, és székelés.
Ekkor az izomrendszerüket sem terheljük túl. A kisgyerekek általában szeretik ha masszírozzák őket, a pozitív visszacsatolás azonnal észrevehető rajtuk, de ha azt látjuk rajtuk, hogy nagyon nem élvezik, akkor inkább ne erőltessük.
Fontos, hogy a különböző speciális terápiákat, illóolajokat, aromákat lehetőleg kerüljük. Kisebb súlyuk miatt ezek koncentráltabban hatnak rájuk, és egy esetleges allergiás reakció esetén nagyon komoly következményei is lehetnek ezeknek. Erre külföldön, egzotikus helyeken különösen kiemelten figyeljünk.
Szintén fontos, hogy a masszázs intimitása visszaélésekre is okot adhat, ezért lehetőleg ne hagyjuk felügyelet nélkül gyermekünket, különösen idegen helyeken.
